Oblężenie 2020
Przed nami kolejne Męskie Oblężenie Jasnej Góry. To już czwarte spotkanie tego typu zaplanowane na 26 września 2020. Rok ten jest szczególnym rokiem stawiającym wiele wyzwań, z którymi jako Kościół musimy się mierzyć. Dlatego coraz mocniej odkrywamy jak ważną rolę w rodzinach odgrywają mężczyźni. Jest to rola duchowych liderów dla rodzin, kapłanów biorących odpowiedzialność za życie wiarą całej rodziny. Niestety nie jest to łatwe zadanie i niewielu z nas jest w stanie je dobrze wypełnić. Dlatego podjęliśmy decyzję, by podczas tegorocznego Oblężenia Jasnej Góry podjąć właśnie temat męskiego kapłaństwa w rodzinach. Trudności w planowaniu tegorocznego spotkania sprawiły, że postanowiliśmy zaplanować je wychodząc od głównego założenia tej inicjatywy. Oblężenie ma budować męskie środowiska w Parafiach, dlatego główny nacisk przygotowań pójdzie w kierunku zbierania mężczyzn w parafiach, by tam wspólnie przeżyć duchowe poruszenie inspirowane z jasnogórskiego szczytu.
Plan Oblężenia
Zakładamy 3 przestrzenie, w których będzie się ono odbywało.
Pierwszą z nich będzie przestrzeń modlitwy za mężczyzn i za samo spotkanie na Jasnej Górze. Podobnie jak Izraelici zdobywali Jerycho przez 7 okrążeń miasta – chcemy by nasza modlitwa trwała przez pełne 7 dni. Przez pierwsze 6 – w poszczególnych męskich środowiskach, z internetowym przekazem do wszystkich zainteresowanych. Będzie to też okazja do pokazania różnorodności charyzmatów naszych wspólnot, z zaproszeniem dla zainteresowanych mężczyzn do odkrycia własnej formacji. Zapraszamy do podjęcia tej modlitwy wszystkie wspólnoty, które angażowały się w trzy poprzednie Oblężenia.
Drugim wymiarem Oblężenia będą spotkania warsztatowe w formie online. Zaplanowaliśmy je na
wieczory poprzedzające sobotnie spotkanie. Planowane warsztaty to:
• Mężczyzna jako Mąż (warsztat budowania relacji z żoną)
• Mężczyzna jako Ojciec (warsztat aktywnego wpływania na dzieci)
• Mężczyzna jako kapłan (warsztat relacji między kapłaństwem służebnym (hierarchicznym) a
powszechnym)
• Młody mężczyzna (warsztat wchodzenia w dorosłość – dorastania do odpowiedzialności)
• Czystość mężczyzny (warsztat radzenia sobie z własną czystością – głównie w kontekście
seksualnym)
Warsztaty te będą prowadzone w formie dwugłosu – prowadzący będą dzielić się swoim rozumieniem tematu oraz dyskutować (polemizować) z wypowiedziami współprowadzących. Warsztaty będą transmitowane na kanałach Oblężenia Jasnej Góry.
Oferta warsztatów i spotkań modlitewnych będzie tworzyła formę „szwedzkiego stołu online”, z
którego mężczyźni będą mogli wybierać to, co najlepiej trafia w ich potrzeby i oczekiwania.
Sobotnie Spotkanie Kulminacją „Oblężenia” będzie sobotnie spotkanie na Jasnej Górze, na które zapraszamy grupy mężczyzn zebranych w parafiach i w lokalnych centrach duszpasterskich. Jeśli warunki epidemiczne pozwolą – spotkamy się na jasnogórskich błoniach. Gdyby nie było takiej możliwości – przekaz z Jasnej Góry będzie docierał do parafii i miejsc, gdzie zgromadzą się mężczyźni. Program spotkania będzie obejmował:
17:00 Modlitwa na początek
17:30 Mężczyzna jako kapłan w rodzinie – konferencja
18:15 Przygotowanie Eucharystii
18:30 Eucharystia
19:30 Modlitwa i czas męskich świadectw
20:00 Konferencja Abp Grzegorz Ryś
21:00 Apel Jasnogórski (przewodniczenie Abp Grzegorz Ryś)
W procesie przygotowań do Oblężenia pomogą nam indywidualne rozważania, które zaproponujemy
mężczyznom na 2 tygodnie poprzedzające Oblężenie. Przygotuje je dla nas ks. dr hab. Adam Rybicki prof. KUL, Katedra Duchowości Systematycznej i Praktycznej. Planujemy również wyposażenie parafialnych i diecezjalnych centrów Oblężenia w materiały związane z wydarzeniem, oraz w propozycje formacyjne dla mężczyzn, którzy będą zainteresowani dalszą formacją.
Po przedstawieniu tej wizji tegorocznego Oblężenia ośmielamy się prosić o wsparcie tej inicjatywy.
Bardzo prosimy o zaangażowanie poprzez docieranie do parafii, kapłanów i świeckich liderów działających w Waszych środowiskach. Prosimy Was o podjęcie się przygotowania grup mężczyzn uczestniczących w tym wydarzeniu w Waszych parafiach i środowiskach.
Prosimy pomoc w rozesłaniu do nich pakietów informacji i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia tego spotkania.
Może dobrą ideą byłoby zorganizowanie w łączności z Jasną Górą lokalnych spotkań mężczyzn
w diecezjalnych sanktuariach? Pozwoliłoby to mężczyznom odkryć te miejsca jako źródła formacji i duchowej inspiracji.
Pozostajemy (jako komitet organizacyjny Oblężenia) do pełnej dyspozycji.
Z wyrazami wdzięczności
Andrzej Lewek