Alpinista Chrystusa – Błogosławiony Pier Giorgio Frassati

projekt-bez-tytulu12

Narodzony dla Nieba: 4 lipca 1925, w wieku 24 lat

Jego klucz do świętości:

Pier Giorgio Frassati pokazał swoim przykładem oblicze świętości roześmianej, pełnej życia i poświęcenia. Przystojny, wysportowany, z bogatego domu, swoje życie pragną przeżyć jako służbę dla innych. Jako członek Konferencji św. Wincentego à Paulo, systematycznie pomagał ubogim, wędrując z żywnością i lekarstwami do najbiedniejszych dzielnic Turynu. Od pewnego momentu swojego życia codziennie uczestniczył we Mszy Świętej, każdego dnia odmawiał różaniec, a także starał się jak najczęściej adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Swoim doświadczeniem wiary pragną dzielić się z innymi, dlatego wraz z grupą przyjaciół założył „Stowarzyszenie Ciemnych Typów”, które zrzeszało studentów pragnących pogłębić swoją wiarę i ducha modlitwy, często podczas skupień organizowanych jego ukochanych Alpach. W okresie studiów udzielał się także politycznie, gdyż, jak mówił, pragną: „zapewnić […] Ojczyźnie, w niedalekiej przyszłości, dni radośniejsze i społeczeństwo moralnie zdrowe”.

Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego Medina, którą zaraził się najprawdopodobniej od jednego ze swoich ubogich podopiecznych. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją. Zgromadził obok siebie przedstawicieli władz włoskich i całe rzesze biedaków, którzy przyszli, aby pożegnać swojego opiekuna. Dopiero wtedy rodzice Piera zdali sobie sprawę, kim tak naprawdę był niedoceniany przez nich syn.
Trzej ostatni papieże wskazywali Piera Giorgia Frassatiego jako doskonały wzór dla młodzieży.

Powiedział: „Nie będziemy naprawdę Katolikami, dopóki nie dostosujemy całego naszego życia do dwóch Przykazań Miłości.”

Powiedziano o Nim: „Pragnąłem złożyć hołd temu młodemu człowiekowi, który potrafił w naszym stuleciu niezwykle skutecznie świadczyć o Chrystusie. Także i ja w młodości doznałem dobroczynnego wypływu jego przykładu i jako student byłem pod wrażeniem jego chrześcijańskiego świadectwa” (Jan Paweł II, w Pollone w 1989 r.)

Swoim orędownictwem szczególnie wspiera: młodzież, studentów, ludzi gór i Akcję Katolicką.