Drodzy czytelnicy,

może dziwić, że oglądany przez was kolejny numer Benedictum został opisany jako zimowy. Za oknem krajobraz bardziej przypomina przedwiośnie niż zimę – w naszym klasztornym ogrodzie na Grochowie wiele kwiatów próbuje już zbudzić się do życia, wypuszczając zielone pędy.

Chociaż pogoda szaleje, my trzymamy się stałego cyklu wydawniczego i na koniec karnawału postanowiliśmy przygotować teksty przypominające o istocie Wielkiego Postu, który wzywa nas do przemiany życia. Nawrócenie, które jest naszym codziennym wyzwaniem, nie jest celem samym w sobie, ale otwierając serce na działanie Boże, prowadzi ku Niemu – czyli pomaga wzrastać w świętości.

W tym roku będziemy przeżywali wiele wydarzeń związanych ze świętymi bliższymi nam i dalszymi. Dlatego w drugiej części tego numeru Benedictum postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej drodze do świętości, którą szli przed nami wielcy Polacy: Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński oraz patron naszej kaplicy św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej. Są też nasze stałe działy poświęcone kulturze, ostatnim wydarzeniom z życia Kościoła i prezentacji miejsc wartych odwiedzenia.

Wszystkim życzymy dobrej lektury i mamy nadzieję, że przyniesie ona błogosławione owoce.

O. Łukasz Andrzejewski CP