Drodzy czytelnicy,

Wiosna 2020 roku niechybnie przejdzie do historii. Pojawienie się nowego groźnego wirusa wywróciło do góry nogami świat, w którym żyjemy. Nasze codzienne obowiązki, przyzwyczajenia, praca, szkoła, podróże a nawet religia – niemal wszystko się zmieniło. Przez prawie dwa miesiące funkcjonowaliśmy w sposób, którego zapewne jeszcze na początku tego roku nikt by sobie nie wyobraził. Każdego, kto próbowałby nas przekonać, że wielkie metropolie zamrą na kilka tygodni, posądzilibyśmy o brak rozumu. Jednak stało się. Dziś wszyscy stawiamy sobie pytanie, co będzie dalej, jak będzie wyglądać nasze życie w najbliższej przyszłości, czy dotknie nas kryzys, co jeszcze możemy utracić.

Nasza redakcja nie mogła przejść obojętnie wobec tych pytań. Postanowiliśmy zabrać się do tematu po bożemu i na motyw przewodni numeru wybraliśmy zaufanie Bogu. Naszym rozważaniom będzie przewodził Psalm 121, którego tekst wraz z komentarzem rozpoczyna wiosenno-letni numer Benedictum. W biblijnej historii Naamana uzdrowionego z trądu chcemy zobaczyć postawę człowieka wobec choroby i cierpienia. Kult Najświętszego Serca Jezusa to z kolei znak nadziei dla świata, który zwraca się do źródła miłości, prosząc o miłosierdzie. W numerze nie zabrakło także historycznego spojrzenia na zjawisko epidemii oraz próby dostrzeżenia tego, co dobrego może pozostać z tego trudnego doświadczenia, które stało się naszym udziałem.

Jak zwykle, nasi autorzy przygotowali wiele ciekawych tekstów odnoszących się do aktualnych wydarzeń. Są też stałe rubryki, które cieszą się popularnością wśród czytelników. Zachęcamy do lektury. Oby pomogła nabrać ufności w Miłosierdzie Boga.

O. Łukasz Andrzejewski CP