Boży uciekinier – Święty Stanisław Kostka

projekt-bez-tytulu15

Narodzony dla Nieba: 15 sierpnia 1568 r., w wieku 18-stu lat.

Jego klucz do świętości: Nie zważając na konsekwencje, sprzeciwił się woli ojca (co w jego czasach było nie do pomyślenia) i uciekł do Rzymu, aby odpowiedzieć na głos Bożego Powołania przez wstąpienie do nowicjatu Jezuitów. Wątłego zdrowia, wkrótce zapada na malarię i w Święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny umiera. Mimo młodego wieku, jego życie było bogate w przeżycia mistyczne, a jego duchowa wielkość zawstydziłaby niejednego.

Powiedział: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć”

Powiedziano o Nim: „Nie dał się zwieść mirażowi kariery, bogatego i wygodnego życia, przyszłości zabezpieczonej majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom na życie. Nie chciał tylko wypełniać żołądka, imponować strojami, uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Niesamowicie szybko zrozumiał te wszystkie złudzenia, za którymi często biegniemy, przeskoczył je, odkrył głębię, którą każdy z nas posiada, a która często przez całe życie jest w stanie uśpienia. Miał swoją klasę, styl. Był silną osobowością. Umiał przeciwstawić się naciskom grupy, być sobą, być wolnym. Jest to szalenie trudne, zwłaszcza w młodzieńczym wieku. Żył z pasją. To siła zakochania. To nie był młodzieniaszek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Swą porywającą miłość młodzieńczą skierował do Boga. Nie miał czasu na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. On wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, że prędzej czy później poczułby się oszukany lub zawiedziony. Uwierzył w miłość Boga do niego i całym sobą Bogu odpowiedział.”

Swoim orędownictwem szczególnie wspiera: ministrantów, studentów,a także za polską młodzież
Jego atrybutami są: anioł podający mu Komunię, Dziecię Jezus na ręku, krucyfiks, laska pielgrzymia, lilia, Madonna, różaniec